Anna Hryciuk

Potrzebujesz rady?
Szukasz pomocy?
Zagubiłeś się w natłoku spraw?
Stawiasz sobie pytania, na które nie znasz jeszcze odpowiedzi?

Zapraszam do siebie! Razem stawimy czoła znakom zapytania 🙂

mgr Anna Hryciuk

Godziny pracy pedagoga

Dziecko w sytuacji rozwodu

Rozwód rodziców jest sytuacją, która nie pozostaje bez wpływu na dziecko i jest dla niego bolesnym przeżyciem. Nie zawsze jednak rozstanie rodziców  musi działać na dzieci niszcząco. To, w jaki sposób przejdą one przez rozwód w dużej mierze zależne jest od tego, w jaki sposób przechodzą przez niego dorośli. Ważne jest, aby w sytuacji rozwodowej otoczyć dziecko opieką i wsparciem, zapewnić poczucie bezpieczeństwa, unikać obarczania winą za zaistniałą sytuację, czy też wciągania w konflikty miedzy małżonkami, nie manipulować dzieckiem, unikać krytykowania drugiego rodzica, nie oczekiwać od dziecka opowiadania się po którejś ze stron, bycia powiernikiem czy mediatorem między rodzicami. Ważne jest także rozdzielenie spraw rodzicielskich od małżeńskich, zapewnianie dziecka, że jest dla swoich rodziców najważniejsze.

W celu poszerzenia wiedzy na temat sytuacji dziecka  w sytuacji rozwodu, zachęcam Państwa do zapoznania się z poradnikiem Dziecko w rozwodzie

Anna Hryciuk- pedagog szkolny


Uzależnienie behawioralne

Przez długi czas pojęcie „ uzależnienie” kojarzone było z zażywaniem substancji psychoaktywnych. Od niedawna coraz częściej mówi się o uzależnieniach behawioralnych związanych z silną potrzebą wykonywania określonych czynności, np. korzystania z mediów elektronicznych, robienia zakupów, grania w gry hazardowe itp. Pomimo podejmowania wielu prób, osobie uzależnionej trudno jest kontrolować swoje zaangażowanie w wykonywane czynności, a konsekwencje np. nałogowego grania w gry komputerowe przenoszą się na wszystkie sfery jej życia. Niestety, mimo tego, że wyniki badań wskazują, iż postęp cywilizacyjny i konsumpcyjny styl życia sprzyjają nasileniu występowania uzależnień behawioralnych, problem ten jest często lekceważony. W celu pogłębienia wiedzy na ten temat   zachęcam wszystkich do zapoznania się z udostępnionymi publikacjami.

Anna Hryciuk- pedagog szkolny

Nałogowy HAZARD
Nadużywanie KOMPUTERA i INTERNETU
Uzależnienia BEHAWIORALNE
Jak chronić dziecko przed NAŁOGOWYMI ZACHOWANIAMI?

„Cyberprzemoc- włącz blokadę na nękanie”- poradnik dla rodziców

Cyberprzemoc, to zjawisko bardzo powszechne w Internecie. Ponad połowa uczniów korzystających z Internetu była świadkiem różnych form agresji w mediach społecznościowych. 7-11% z nich doświadczyło cyberprzemocy.

Najczęściej występujące formy cyberbullyingu to:

  • agresja słowna ( wulgarne, ośmieszające komentarze, czasami zastraszające, wyzywanie innych)
  • upublicznianie ośmieszających, przerobionych zdjęć lub filmików
  • wykluczenie z grona znajomych w sieci, celowe ignorowanie czyjejś aktywności w Internecie
  • złośliwe i przykre komentarze na profilach społecznościowych
  • włamania na konto w celu zamieszczenia obraźliwych postów lub zdjęć w imieniu właściciela profilu

Przemoc doświadczana w Internecie jest bardzo często przedłużeniem konfliktów występujących w środowisku rówieśniczym dziecka, w klasie lub szkole, dlatego też istotne znaczenie ma codzienna rozmowa z dzieckiem i okazywanie mu zainteresowania jego sprawami.

Negatywne skutki cyberprzemocy dotyczą wielu sfer- psychicznej, somatycznej, społecznej i mogą trwać przez wiele lat, nawet po zaprzestaniu niewłaściwych zachowań. W celu ochrony dziecka przed cyberbullyingiem należy rozmawiać z nim  o tym, co się dzieje w Internecie,  formach cyberprzemocy i sposobach reagowania w sytuacji nękania. Zapewnijmy dziecko, że zawsze będziemy je wspierać i w każdym momencie może zwrócić się do nas, gdy coś go zaniepokoi lub zdenerwuje. W przypadku młodszych dzieci zadbajmy o zainstalowanie programów kontroli rodzicielskiej, które pomogą zabezpieczyć je przed szkodliwymi treściami i kontaktami w Internecie.

W celu poszerzenia wiedzy zapraszam do przeczytania poradnika „Cyberprzemoc- włącz blokadę na nękanie”


Bezpłatna infolinia

Od 1 października 2019 r. działa nowa całodobowa, bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 080 222 można uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

Jeżeli masz problemy w domu, szkole, w relacjach rówieśniczych skorzystaj z pomocy specjalistów, którzy wysłuchają Cię, wesprą i udziela profesjonalnego wsparcia.  Na stronie www.liniadzieciom.pl znajdziesz wykaz dyżurów osób świadczących pomoc w poszczególnych dniach. Jeżeli nie chcesz rozmawiać przez telefon możesz napisać maila lub porozmawiać z pracownikami infolinii na czacie.


Fonoholizm – uzależnienie od telefonu

Nowe technologie stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Internet, komputer, smartfon pełnią w dzisiejszych czasach wiele pozytywnych funkcji , pod warunkiem, że korzystamy z nich  w sposób racjonalny. Dotyczy to głównie dzieci i młodzieży, którzy są szczególnie podatni na negatywne skutki używania wysokich technologii, w tym na uzależnienie od telefonu tzw. fonoholizm.

W linkach umieszczonych poniżej możecie Państwo znaleźć przydatne informacje na temat tego problemu i wskazówki do pracy ze swoim dzieckiem.

Informacja dla rodziców
Rodzinny przewodnik po cyfrowym świecie
Mama, tata, tablet

Depresja dzieci i młodzieży

23 lutego obchodzony jest Dzień Walki z Depresją. Jest to choroba, która coraz częściej dotyka dzieci  i młodzież. Obecnie cierpi na nią 3-5 % nastolatków, zaś do 18 roku życia około 20 % z nich będzie miało przynajmniej jeden epizod depresji.  Zapraszam do zapoznania się z materiałami dotyczącymi depresji dzieci i młodzieży.

Anna Hryciuk-pedagog szkolny

Depresja dzieci i młodzieży
Nastoletnia depresja – poradnik dla rodziców

Jak kochać i wymagać?
Rodzicielstwo to wyzwanie, uważaj żeby czegoś nie przegapić.
Cyberprzemoc – co to właściwie jest?
Ośrodki i instytucje świadczące pomoc dziecku i rodzinie.
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.
Przyjmuje leki, czy bierze?
21 listopada Dniem Życzliwości
Jak chronić dziecko przed szkodliwymi treściami w Internecie?