Biblioteka

Biblioteka szkolna będzie nieczynna do 29.02.2021 r . z powodu choroby nauczyciela.

„Myślę, więc czytam – czytam, więc myślę”

Regulamin konkursu „Myślę, więc czytam – czytam, więc myślę”

Darmowe książki w Internecie

Drodzy Uczniowie i Rodzice  poniżej przedstawiam wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych (lub prawie darmowych) ebooków oraz audiobooków.
Pobierz

Półka z książkami…

Pobierz – 21.12.2020

Pobierz – 14.12.2020

Pobierz – 07.12.2020

Pobierz – 30.11.2020

Pobierz – 23.11.2020

Pobierz – 17.11.2020

Pobierz

Szkolne Przygody Gangu Fajniaków

Regulamin Konkursu dla Szkół i Zerówek Przedszkolnych Szkolne Przygody Gangu Fajniaków

9. Narodowe Czytanie – „Balladyna” Juliusza Słowackiego

Akcja zainicjowana przez Prezydenta RP ma na celu popularyzację czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Dnia 4 września 2020 roku w 171. rocznicę urodzin Juliusza Słowackiego uczniowie klas 1- 8 naszej szkoły po raz kolejny przystąpili do akcji Narodowego Czytania. W tym roku czytaliśmy „Balladynę” – dramat znakomitego wieszcza Juliusza Słowackiego.

Ze względu na specyficzną sytuację i rygor sanitarny akcja przebiegała kameralnie. Każda klasa           na pierwszej godzinie lekcyjnej została zaznajomiona z sylwetką pisarza, a następnie nauczyciel przeczytał fragment dramatu.

Uczniowie byli niezwykle zachwyceni fabułą utworu. Należy dodać, że nawet młodsi, którzy chcieli wiedzieć, jak potoczyły się losy tytułowej Balladyny, odwiedzili bibliotekę, by wypożyczyć dzieło Słowackiego.

Nad sprawnym przebiegiem akcji czuwał koordynator projektu – nauczyciel bibliotekarz Pani Edyta Chwedoruk i nauczyciel języka polskiego Pani Dorota Andruszkiewicz.

BIBLIOTERAPIA

W okresie walki z epidemią koronawirusa szczególnego znaczenia nabierają materiały dostępne w sieci. Podzieliłam je tutaj na kilka grup.

1. Książki w formacie pdf, bajki terapeutyczne, opowiadania, picturebooki, poradniki, które pomagają dzieciom wyjaśnić, czym jest epidemia koronawirusa i jak należy się w związku z nią zachowywać.

Masz tę moc to zupełnie darmowa książka dla dzieci w formacie pdf. Agnieszka Frączek, Ewa Podleś, Wydawnictwo Olesiejuk. Książka powstała przy współpracy lekarzy                    i psychologów.
Ze wstępu: „Drodzy Czytelnicy, książka, którą macie przed sobą, powstała z potrzeby serca            i chęci pomocy. Sytuację związaną z pandemią koronawirusa trudno zrozumieć – często górę biorą strach i panika. Mamy nadzieję, że ta publikacja pozwoli Wam i przede wszystkim Waszym dzieciom zrozumieć, co tak naprawdę się stało, czym jest epidemia, co to jest koronawirus i jak się go wystrzegać”.

Ilustrowany poradnik Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie autorstwa kolumbijskiej psycholożki Manueli Moliny Cruz. Autorka radzi, żeby podkreślać rolę samego dziecka w zachowaniu bezpieczeństwa. Dzięki temu młody czytelnik może poczuć, że sam przyczynia się do poprawy sytuacji, przez co staje się spokojniejszy. Materiał jest darmowy.

Bajka Jeżyk Bartek zostaje w domu napisana przez psycholożkę i nauczycielkę języka polskiego Martę Mytko. Bajka wyjaśnia przedszkolakom, dlaczego w najbliższym czasie muszą zostać w domu i podpowiada sposoby spędzania wolnego czasu.

Bajka o złym królu wirusie i dobrej kwarantannie napisana przez psycholożkę, Dorotę Bródkę. Dostępna jako ebook w formacie PDF i w formie audiobooka.

Zgrywisia, zaklęcie i zabawa w śpiewanego. Opowieść na czas zarazy. Bajka autorstwa Marii Maruszczyk, psycholożki i bajkoterapeutki.

Bajki terapeutyczne napisane przez biblioterapeutkę dr Lidię Ippoldt z Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie: O krainie Pollandi, która nie dała się koronostworkowirusowi, O tym jak Kornelka z krainy Pollandi pokochała książki, O tym, jak Marcelek z krainy Pollandi obronił dom przed koronostworkami, O Maksie i jego cioci Kwarantannie z krainy Pollandi, O Wielkiej Orkiestrze Antykoronowirusowej Pomocy z krainy Pollandi, O Maksie i jego cioci Kwarantannie z Krainy Pollandi

Ebook #Zostańwdomu. O epidemii, kwarantannie i emocjach Karoliny Piotrowskiej prowadzącej blog: Mama seksuolog. Na stronie znajdziemy również propozycje eksperymentów do wykonania w czasie kwarantanny, porady lekarza i wskazówki dla rodziców, jak rozumieć dziecięce emocje i jak wspierać maluchy w przeżywaniu tej trudnej sytuacji.

Na trudny czas Wirusobajka. Autorka Anna Jaworska, czytają Justyna Siepietowska i Helena Jarzyńska (Radio Poznań)..

2. Filmy i programy edukacyjne. Każdego dnia powstają nowe, więc warto śledzić propozycje w sieci na bieżąco.

Filmy Edusie. Co to jest koronawirus? Pomysł i realizacja: Pracownia Za Piecem – Milena Muzyczuk, Ryszard Muzyczuk. Wsparcie merytoryczne: www.lekarzedlaprzedszkolakow.pl

Animacja o koronawirusie autorstwa Anny Kaczor.

Studio Dinksy przygotowało filmik edukacyjny wyjaśniający dzieciom i dorosłym pojęcia związane z koronawirusem (pandemia, kwarantanna itd.).

3. Wybór wierszy i piosenek poświęconych tematyce profilaktyki i promocji zdrowia.

Wiersz Małgorzaty Strzałkowskiej Wirus, w którym Autorka tłumaczy dzieciom, czym jest koronawirus i dlaczego należy myć ręce.

Wiersz Artura Barcisia o koronawirusie

Piosenka Koronawirus niech tylko miłość będzie zaraźliwa Magdaleny Beredy.

4. Blogi.

Koniecznie zajrzyjcie na blog Iwony Czesiul-Budkowskiej Biblioteczka-apteczka poświęcony biblioterapii i książkom, które wspierają rozwój emocjonalny i społeczny dzieci, oswajają zjawiska wywołujące lęk i podpowiadają sposoby radzenia sobie w sytuacjach emocjonalnie trudnych.

5. Strony bibliotek.

Wszystkie biblioteki pedagogiczne włączyły się czynnie do wspierania uczniów w tym trudnym okresie. Warto zajrzeć np. na stronę Biblioteki Pedagogicznej w Białej Podlaskiej, Biblioteki Multimedialnej dla Dzieci i Młodzieży „Barwna” w Białej Podlaskiej oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Konstantynowie.

Biblioteka szkolna jest otwarta codziennie w godzinach 8.00 – 14.00.

Pliki do pobrania:


Plan pracy biblioteki szkolnej w roku szkolnym 2019/2020
Regulamin wypożyczania podręczników


8. edycja „Narodowego Czytania”

Nasza szkoła aktywnie włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania”, nad którą patronat  honorowy sprawuje para prezydencka.

Podstawowym celem przedsięwzięcia była popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości . W tym roku odczytywane były nowele.

Dnia 9 września 2019 roku od godz. 8. 00 przez cały dzień wyznaczeni uczniowie: Zuzanna Chalimoniuk i Zuzanna Tonsiorowska z kl. VI A oraz Filip i Mikołaj Dencikowscy z kl. VIII A czytali wybrane fragmenty nowel uczniom w poszczególnych oddziałach. Dziewczęta prezentowały „Katarynkę” Bolesława Prusa w klasach I-IV, zaś chłopcy – „Sachema” Henryka Sienkiewicza w klasach V-VIII. Akcja skończyła się o godz. 14.00.

Chcielibyśmy, żeby ta akcja na stałe weszła w nasz kalendarz imprez, ponieważ ma szczególny dla poziomu czytelnictwa wymiar, a promowanie go jest naszym nadrzędnym celem.

Nad sprawnym przebiegiem całej akcji czuwał koordynator projektu – nauczyciel bibliotekarz Pani Edyta Chwedoruk i nauczyciel języka polskiego Pani Dorota Andruszkiewicz.Włącz się w akcję „Jak nie czytam, jak czytam”

7 czerwca 2019 r. o godz. 10.00 na szkolnym boisku.

Przynieś ze sobą książkę.

Więcej o akcji na stronie: https://czytamy.org/


Spotkanie z Marianną Kołodziuk

10 maja 2019 r. odbyło się spotkanie z poetką Marianną Kołodziuk z Janowa Podlaskiego. Przed przejściem na emeryturą pani Marianna pracowała w szkole podstawowej jako nauczycielka w klasach I – III.

Pani Kołodziuk zawsze kochała, doceniała i obserwowała naturę. Dostrzegała piękno w jej najdrobniejszych szczegółach i to co zdołała zaobserwować, przelewa na papier w postaci wierszy, które adresuje do młodszych i starszych czytelników.

Na spotkaniu z uczniami klas pierwszych, drugich i czwartych poetka recytowała swoje utwory z pierwszego zbioru „Nim czar pryśnie” oraz z drugiego „ W kraju czerwonych jarzębin”, do którego samodzielnie wykonała ilustracje.  

Uczeń klasy 2a Łukasz Kondraciuk, wyrecytował wiersz pani Marianny „Pierwsze kwiaty”, nie ujawniając jego tytułu – „Przecież to mój wiersz” – powiedziała z uśmiechem autorka.

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Na zakończenie uczniowie wręczyli poetce kwiaty i podziękowali za odwiedzenie naszej szkoły. Po zakończeniu uroczystości  do sali wrócił jeden z uczestników spotkania,  uczeń klasy 2b Juliusz Siemieniuk i nieśmiało zapytał, czy i on również mógłby powiedzieć wiersz, po czym wyrecytował utwór Jerzego Ficowskiego zatytułowany „Maj”. Najwyraźniej poezja pani Marianny Kołodziuk poruszyła serduszka małych słuchaczy.

Z niecierpliwością będziemy oczekiwali na wydanie trzeciego zbioru poezji pt.: „Znowu zagra fujarka” i kolejne odwiedziny pani Marianny w murach naszej szkoły.

Organizatorem spotkania była pani Katarzyna Pieczykolan.