Zgoda na przyjęcie tabletek z jodkiem potasu

Rodzice i opiekunowie prawni!

Podczas poważnych awarii reaktorów jądrowych może dojść do uwolnienia radioaktywnego jodu. Substancja ta po przedostaniu się do ciała gromadzi się w tarczycy i wywołuje tam wysokie lokalne obciążenie promieniowaniem.

Odpowiednio wczesne przyjęcie tabletek z jodkiem potasu wypełni tarczycę stabilnym jodem, zapobiegając nagromadzeniu się w niej jodu radioaktywnego. W ten sposób napromieniowanie tarczycy i wystąpienie wywołanego promieniowaniem raka tarczycy zostanie zminimalizowane praktycznie do zera. Warunkiem tego jest jednak przyjęcie tabletek z jodkiem potasu przed wystąpieniem radioaktywnej chmury.

Tylko odpowiednio wczesne przyjęcie tabletek z jodkiem potasu zapewni bardzo skuteczną ochronę przed popromiennym rakiem tarczycy.

Mając na uwadze przeciwwskazania do przyjmowania tabletek jodku potasu – a jednocześnie – w celu zagwarantowania przyjęcia przez dziecko w odpowiednim czasie tabletek z jodkiem potasu w szkołach, przedszkolach itp. koniecznym staje się wcześniejsze uzyskanie Państwa zgody na wydanie Waszemu dziecku tabletki.

W przypadku awarii reaktora jądrowego tabletki z jodkiem potasu są wydawane tylko na wyraźne zalecenia stosownych urzędów ochrony zdrowia.

Ulotka

Przeciwwskazania

Zgoda rodziców