20 listopada –Dzień Praw Dziecka

Prawa dziecka, to podstawowe standardy zapewniające bezpieczny i zdrowy rozwój. Przedstawiono je w specjalnym dokumencie – Konwencji o prawach dziecka. Dokument ten określa, jak państwo ma chronić dzieci i ich potrzeby. Konwencję o prawach dziecka podpisały prawie wszystkie kraje na świecie, zobowiązując się do zagwarantowania praw każdemu dziecku – czyli osobom poniżej 18. roku życia.

Na straży praw dziecka stoi UNICEF, organizacja, która robi wszystko, aby każde dziecko na świecie było otoczone ochroną, opieką, miało zapewniony dostęp do pomocy lekarskiej i było wysłuchane.

Te informacje mogli znaleźć uczniowie naszej szkoły zapoznając się z materiałami umieszczonymi na gazetce szkolnej, przygotowanej z okazji obchodzonego 20 listopada Dnia Praw Dziecka. Znaleźli tam również numery telefonów do instytucji, które niosą pomoc dzieciom w przypadku, gdy dzieje się coś złego.

Są to:

-bezpłatny i anonimowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 , z którym można skontaktować się również online przez stronę 116111.pl

– Dziecięcy telefon zaufania – 800 12 12 12 – prowadzony przez Rzecznika Praw Dziecka

Informacje na temat Dnia Praw Dziecka przygotowali uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariatu pod opieką pani Małgorzaty Kowaluk oraz pani pedagog Anna Hryciuk.