Emocje mają głos

Emocje towarzyszą nam każdego dnia. Jedne z nich są przyjemne, inne troszkę mniej. Wszystkie jednak mają nam do przekazania ważne informacje-mówią o naszych potrzebach, dają energię do działania, pozwalają wycofać się w odpowiednim momencie.

Na pewno potrafisz wymienić kilka emocji… Smutek, złość, radość, lęk- to jedne z nich. Na pewno nie obcy jest Ci również wstyd, zadowolenie, poczucie dumy, odraza.

Emocje przeżywamy na różne sposoby. Zdarzają się jednak sytuacje, w których nie wiemy, jak z nimi postępować. Możemy wtedy zachowywać się inaczej niż zwykle, nie poznają nas wtedy rodzice, koledzy, ani my sami.

Na pewno masz wokół siebie osoby, które potrafią jeździć samochodem. Nie od razu byli w tym mistrzami – masz moje słowo! Każdy, zanim wsiądzie do samochodu, musi go najpierw poznać-dowiedzieć się, jak uruchomić silnik, otworzyć bagażnik itp. Pierwsze lekcje też od razu nie są idealne. Dopiero z czasem nabieramy wprawy w kierowaniu samochodem, choć nawet wytrawnym kierowcom zdarzają się komplikacje na drogach. Wyobraź sobie, że Twoje emocje, to właśnie taki samochód. Żeby dobrze nimi kierować musisz je najpierw rozpoznać, nazwać, a następnie uczyć się je „prowadzić”. Od dziś będę przybliżała Ci niektóre z nich.

Zapoznaj się też z materiałami o złości.

Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami
Złość

Obejrzyj film, który mówi o tym, jak ważną rolę odgrywają w naszym życiu emocje (w ustawieniach filmu należy wybrać polskie napisy).

Anna Hryciuk – pedagog szkolny