Emocje mają głos – smutek

Kolejną emocją, którą chciałabym Wam przybliżyć jest smutek. Hm… pewnie już na samą myśl niektórym z was zrobiło się smutno… Obiecuję, że to minie 🙂

Smutek nie należy do przyjemnych emocji i nikt nie lubi się smucić. Moglibyśmy się nawet zastanowić, po co w ogóle jest nam potrzebny? Po pierwsze smutek pomaga nam pożegnać się z tym, co straciliśmy, albo pogodzić z tym, że pewnych rzeczy nie możemy mieć. Powoduje też, że nie tracimy energii na coś, na co nie mamy wpływu. Smutku nie należy się wstydzić!

Są smutki mniejsze i większe, są też takie, którym innym wydają się błahe, a dla Ciebie mają duże znaczenie. Niektóre z nich szybko znikają, inne na długo pozostają w naszej głowie. Często sami je pielęgnujemy myśląc o nich zbyt często, skupiając się na nich, nie myśląc logicznie. W poradzeniu sobie ze smutkiem może pomóc Ci relaksacja, rozmowa z bliskimi, płacz, wysiłek fizyczny, myślenie i przypominanie sobie miłych, radosnych rzeczy, pozytywne myślenie o sobie, dostrzeganie swoich mocnych stron. Ważne jest też dbanie o wypoczynek, odpowiednią ilość snu, zdrowe odżywianie. Dobrze też jest nazwać, to co czujemy, powiedzieć: „ Jestem smutny”,  „ To mnie zasmuca”. Jest to bardzo ważne, ponieważ często staramy się ukryć nasz smutek pod inną emocją, np. złością , co powoduje, że nasze zachowanie odbierane jest inaczej niż byśmy chcieli i nie otrzymamy właściwej pomocy.

Jeżeli Twój smutek trwa długo, a stosowane przez Ciebie sposoby nie działają- zwróć się do bliskiej Ci osoby dorosłej. Możesz też skorzystać z mojej pomocy, pisząc na maila ahryciuk@spmickiewicz.pl. Do dyspozycji masz również telefon zaufania 116 111 (czynny przez całą dobę). Dzwoniąc anonimowo pod ten numer uzyskasz fachową pomoc i wsparcie.

Zapoznaj się z materiałami, które dla Ciebie przygotowałam. Rodzice również znajdą coś dla siebie. Wszystkim bardzo, bardzo polecam rodzinny film „ W głowie się nie mieści”, który pięknie opowiada o emocjach i o tym, co się dzieje, kiedy nie dopuszczamy smutku do naszego życia (angielski tytuł filmu „Inside out” – do znalezienia w Internecie)

Anna Hryciuk- pedagog szkolny

Mój smutek
Smutek dziecka