NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

Żołnierzami wyklętymi lub inaczej żołnierzami niezłomnymi nazywano osoby, które działały w podziemiu, walcząc o prawa dla Polaków. Brali oni czynny udział w walce z rządami komunistycznymi w powojennej Polsce.

1 marca jest datą symboliczną, która nawiązuje do 1 marca 1951 r. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Rzepce, Franciszku Błażeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu. Kontynuowali oni dzieło Armii Krajowej od 1945 r. Tworzyli najliczniejszą organizację oporu społecznego, aż do czasów „ Solidarności”, która walczyła z władzami komunistycznymi.

Historia Żołnierzy Niezłomnych była historią zakazaną przez kilkadziesiąt lat. Dopiero po przełomie w 1989 r. było możliwe podjęcie badań naukowych i pełne ujawnienie skrywanej do tej pory prawdy historycznej.

W 2013 r. grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji
w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych. Również w naszej miejscowości od kilku lat Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Konstantynowskiej organizuje taki bieg. Z roku na rok cieszy się on coraz większym zainteresowaniem.
W tym roku planowany jest na 16 maja. Jest wyrazem hołdu dla ludzi, którzy oddali życie, walcząc o wolną i niezależną Polskę, i okazją do integracji lokalnej społeczności.

Katarzyna Filipiuk