Dzień Bezpiecznego Internetu

W dniach 12 – 16 lutego 2024 r. obchodziliśmy Tydzień Bezpiecznego Internetu 2024. Działania profilaktyczne podejmujemy przez cały rok, ale szczególnie zintensyfikowane są one w lutym, kiedy to obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku działo się to 6 lutego pod hasłem „Działajmy razem na rzecz lepszego Internetu”. Podczas obchodów DBI 2024 organizatorzy chcieli podkreślić także to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji,                 a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.

W ramach tego przedsięwzięcia każda klasa podjęła aktywność związaną z przypomnieniem zasad bezpiecznego korzystania z zasobów sieciowych. Dla klas I-III nauczyciele zajęć komputerowych zorganizowali zajęcia w oparciu o materiał multimedialny „Sieciaki”, „Plik i Folder” oraz „Zuzia

i Tunio poznają Internet”. Podobnie w klasach IV-VIII  w ramach zajęć wychowawczych

i komputerowych przeprowadzone zostały zajęcia z wykorzystaniem materiałów otrzymanych

z Polskiego Centrum Programu SaferInternet.

Biblioteka szkolna również realizowała działania na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci klas 1-3

do zasobów internetowych oraz prowadziła porady i dialogi mające na  celu zaznajomienie

z problematyką bezpieczeństwa on-line i pozytywnym wykorzystaniem Internetu.

Ponadto zorganizowano następujące działania:

  • Podczas zajęć komputerowych systematycznie przez cały rok szkolny realizowane są zagadnienia dotyczące bezpiecznego korzystania z zasobów sieciowych.
  • Na korytarzach szkolnych znajdują się plakaty „Sieciakowe zasady bezpiecznego korzystania

z Internetu”,  aby uczniowie, pracując w sieci, pamiętali o ich przestrzeganiu. W bibliotece szkolnej znajduje się również Netykieta sformułowana przez uczniów oraz szczegółowo opracowane zasady bezpiecznego korzystania z zasobów sieciowych.

  • Koordynatorzy akcji przygotowali gazetki ścienne nt. zagrożeń internetowych i zasad bezpiecznego korzystania z Internetu.
  • Bibliotekarka szkolna przygotowała prezentację multimedialną dla uczniów z zasadami bezpiecznego Internetu oraz poszerzyła swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa w Internecie poprzez udział w konferencji z okazji DBI oraz w szkoleniu „Cyberbezpieczeństwo w Internecie”.

Koordynatorzy:

Edyta Chwedoruk

Anna Iwanek

Ewa Derehajło

Karolina Bazylczuk