PASOWANIE NA CZYTELNIKA

„Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość a pierwsze wypożyczenie książki powinno na długo pozostać w pamięci dziecka”.

                                                                                                   Irena Kuklewicz

Nic więc dziwnego, że ślubowanie przyszłych czytelników z klas Ia i Ib, które odbyło się 14 listopada 2023 r. było dla nich ogromnym przeżyciem.

A wszystko zaczęło się od pogadanki, z której dzieci dowiedziały się dlaczego warto czytać książki i jak je szanować. 

Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników. W pierwszej części spotkania uczniowie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki i sposobem wypożyczania książek.

Po takim wprowadzeniu skupione i poważne uroczyście przyrzekły, że będą kochać i szanować  książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika oraz wypożyczenie pierwszej książki. Pani Dyrektor Monika Jankiewicz przypomniała, jak ważna w rozwoju każdego człowieka jest literatura i życzyła młodym czytelnikom wytrwałości i radości w jej odkrywaniu.

Na pamiątkę tego wydarzenia nowo pasowani czytelnicy otrzymali wyprawki czytelnicze ufundowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.

Spotkanie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła  się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

Uroczystość przygotowała bibliotekarka p. Edyta Chwedoruk.