Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu?

Samodzielna nauka w domu wymaga od nas niewątpliwie bardzo dużej samodyscypliny i – o czym już pisałam – dobrze rozwiniętej motywacji wewnętrznej. Pozbawieni perspektywy niezapowiedzianej kartkówki, sprawdzianu, czy odpytania przez nauczyciela stajemy się bardziej swobodni, przeceniamy swoje możliwości, niewłaściwie gospodarujemy wolnym czasem, mamy tendencje do odkładania wszystkiego na jutro… W konsekwencji w ostatnim dniu zdalnego nauczania może okazać się, że mamy mnóstwo zaległości i bardzo mało czasu na ich nadrobienie. Jak sobie pomóc w tej sytuacji?  To jasne- trzeba mieć plan! Oto małe podpowiedzi do tego, jak uczyć się skutecznie w warunkach domowych.

Pozbądź się „rozpraszaczy”

Zanim rozpoczniesz naukę, schowaj do pudełka lub szuflady wszystkie „rozpraszacze” uwagi: telefon, pilot od telewizora, smartwatch. W pomieszczeniu, w którym się uczysz, powinna panować cisza.

Nie odkładaj nauki „na później”

Tym, co najbardziej blokuje w przyswajaniu wiedzy, jest świadomość ogromnej ilości materiału. Zaczynając wcześniej i ucząc się systematycznie, nie musisz pochłaniać niewyobrażalnych porcji wiedzy w krótkim czasie. Odwlekanie nauki powoduje nawarstwianie się materiału, który trzeba jeszcze powtórzyć i ogromny stres. Pamiętaj, że efektywnie znaczy systematycznie!

Ucz się partiami

Nauka jest dużym wysiłkiem dla umysłu. Po pewnym czasie nauki „non stop” mózg zaczyna pracować na zwolnionych obrotach i zapamiętuje mniej. Dlatego łatwiej przyswoisz sobie małe porcje materiału, ucząc się regularnie. Naukę zaczynaj od najtrudniejszych lub najnudniejszych przedmiotów, przeplataj naukę przedmiotów ścisłych z humanistycznymi.

Trenuj pamięć i koncentrację

Przeznaczaj na trening tylko 5 minut dziennie. Nauczysz się szybciej skupiać i zaczniesz popełniać mniej błędów podczas rozwiązywania zadań. Oto kilka propozycji ćwiczeń:

Umyj zęby lewą ręką

Jeśli na co dzień wszystko robisz prawą ręką, wykorzystaj lewą! To pobudzi mózg do intensywnej pracy, a Ciebie zmusi do większej koncentracji. Jeśli przeważnie zaczynasz od porannego prysznica, to tym razem w pierwszej kolejności zjedz śniadanie.

Policz w myślach od 100 do 1.

Jeśli udało Ci się bez problemu, spróbuj policzyć od 100 do 1, ale co 3 liczby: 100, 97, 94 itp.

Narysuj artykuł

Wybierz sobie dowolny krótki artykuł z gazety lub Internetu. Przeczytaj go uważnie i na jego podstawie narysuj najważniejsze informacje w formie mapy myśli. Wróć do rysunku następnego dnia i spróbuj opowiedzieć treść tekstu tylko na podstawie rysunkowej notatki. Jak dużo udało się zapamiętać?

Zapisuj, notuj, obklejaj pokój

Wbrew pozorom, to wcale nie jest strata czasu! Łatwiej zapamiętasz rzeczy, które notujesz. Na egzaminie szybko przypomnisz sobie, że wzór, którego potrzebujesz do rozwiązania zadania, wisi nad Twoim biurkiem i został napisany zielonym flamastrem. Od tego już tylko mały krok do przypomnienia sobie całego wzoru.

Mów do siebie

Powtarzanie na głos znacznie przyspiesza zapamiętywanie informacji. Powtarzać należy głośno  i często. Dobrym sposobem jest przepytywanie samego siebie.

Nie lekceważ pozornie łatwych tematów

Bez kilku powtórzeń i wyraźnej intencji nauczenia się czegoś, nawet najprostsze rzeczy wylecą  z głowy.

Istotne znaczenie ma również higiena pracy i organizacja nauki. Staraj się siadać do nauki wypoczęty, wyspany, nie głodny i nie przejedzony. Wietrz pokój, zadbaj o wygodne krzesło, czyste biurko lub stół. Ważne, aby miejsce do nauki było ciche i spokojne. Pozbądź się wszystkiego, co może cię rozpraszać-wyłącz radio, telewizor, telefon wynieś do drugiego pokoju. Nic nieznaczące dla ciebie zerkanie co chwila w telefon, tak naprawdę rozprasza cię i nie pozwala się skupić. Ile takich „chwilowych” zerknięć towarzyszy twojej nauce? Pięć, dziesięć, dwadzieścia? Wiesz ile to minut? Tym, co na pewno pomoże ci w racjonalnej nauce jest właściwe planowanie nauki. Zrób plan, według którego chcesz się uczyć, a przekonasz się ile na tym zyskasz.


Dla zainteresowanych udostępniam tutorial dotyczący domowej szkoły

Domowa szkoła

Mam nadzieję, że skorzystacie z moich propozycji, a nauka w domu, w tej nowej dla nas sytuacji, nie będzie  sprawiała wam trudności. To czas, w którym możecie odkryć swoje umiejętności i zdolności, sprawdzić się jako organizatorzy swojego czasu, trenerzy motywacji wewnętrznej. Pamiętajcie! Wiecie, umiecie, potraficie! Musicie tylko chcieć.

Rodzice młodszych uczniów, to wskazówki również dla Was. Zadbajcie o to, aby nauka zdalna przynosiła Waszym dzieciom dużo radości i satysfakcji. Nie przedstawiajcie jej jako przykrego obowiązku, ale jako szansę na rozwój i zdobywanie nowych umiejętności. Uświadamiajcie dzieciom, że czas, który teraz spędzają w domu, to nie ferie lecz specyficzna rzeczywistość szkolna wymuszona nową sytuacją. Pozdrawiam wszystkich małych i dużych oraz ich Rodziców!

Strony internetowe  wspierające nauczanie w warunkach domowych polecane dla młodszych uczniów:

Anna Hryciuk– pedagog szkolny