„Podróże z klasą” – Wycieczka do Łodzi

W ramach przedsięwzięcia pod nazwą „Podróże z klasą” uczniowie klas V i VI w dniach 8 -10 października 2024 r. wzięli udział w trzydniowej wycieczce do Łodzi dofinansowanej przez  Ministerstwo Edukacji Narodowej. Towarzyszyły im opiekunki: p. Dorota Andruszkiewicz, p. Karolina Bazylczuk, p. Swietłana Rowczenia i p. Romualda Sołtysiuk.

Pierwszym punktem programu był pobyt w Termach Uniejów – uczestnicy wycieczki skorzystali tu z możliwości zabawy w wodzie. Ponieważ pogoda tego dnia nas rozpieszczała, kąpali się nie tylko w basenach wewnętrznych, ale też tych pod gołym niebem. Najwięcej frajdy sprawiła zabawa na zjeżdżalniach. Po wodnych atrakcjach nasi uczestnicy rywalizowali w 4 zespołach klasowych w grze w kręgle.

Mając w pamięci emocje towarzyszące rywalizacji, dotarliśmy wreszcie do Łodzi. Po zakwaterowaniu w Schronisku Młodzieżowym i po kolacji odbyliśmy wieczorny spacer do Manufaktury. Szczególny zachwyt wzbudził tu diabelski młyn kuszący niektórych uczestników widokami oświetlonego miasta.

 Drugi dzień wycieczki był bardzo intensywny. Po śniadaniu zameldowaliśmy się w Centrum Nauki i Techniki EC1. Znajduje się ono w budynku najstarszej elektrowni w Łodzi. Nasi uczniowie mogli się przekonać, w jaki sposób przetwarza się energię powstałą z węgla kamiennego. Przeszli także przez pomieszczenia dawnej elektrowni, m.in. kotłownię, pompownię, maszynownię i rozdzielnię. Następnie w Planetarium mogli podczas pokazu zwiedzić Układ Słoneczny.

Z kosmosu nasi turyści podążyli do Centralnego Muzeum Włókiennictwa umieszczonego na terenie dawnych zakładów z XIX w. W sali maszyn w ruchu mogli nie tylko zobaczyć, jak wyglądała tkalnia w dużej fabryce włókienniczej, ale także zobaczyć pracujące krosna i usłyszeć ich huk. Obejrzeli też dwie wystawy stałe. „Łódzkie mikrohistorie” przybliżyły im realia życia mieszkańców miasta od końca XIX w. po lata 80. XX w. W zabytkowej willi w ramach ekspozycji „Ostatnie lato” uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć sposoby spędzania wolnego czasu tuż przed II wojną światową.

Kolejnym punktem programu były warsztaty w Teatrze Powszechnym. Uczniowie odwiedzili Małą i Dużą Scenę, mogli też zajrzeć za kulisy i poznać tajniki teatru. Zajęcia prowadził jeden z aktorów – pan Michał Lacheta. Był pod wrażeniem ogromnego zainteresowania naszych uczestników, którzy odważnie zadawali mu bardzo przemyślane pytania.

Drugi dzień zwiedzania zakończył się wieczornym spacerem rozświetloną ulicą Piotrkowską. Zachwyt wzbudził błyszczący tysiącem odłamków lusterek Pasaż Róży.

W ostatnim dniu wycieczki pojechaliśmy do Muzeum Kinematografii mieszczącego się w pięknym pałacu Scheiblera. Tu spotkaliśmy się z panią przewodnik, która przybliżyła nam historię polskiego przemysłu filmowego. Wiele emocji wywołała statuetka Oscara za film „Ida” znajdująca się w jednej z gablot muzealnych. Ponadto uczniowie odwiedzili wystawę „Pałac pełen bajek”, gdzie mogli z bliska zobaczyć figurki Uszatka, usiąść obok Smoka Wawelskiego lub stanąć obok postaci Muminków.

Kolejny odwiedzony punkt na mapie Łodzi to ZOO i Orientarium. Uczestnicy wycieczki byli świadkami kąpieli słoni. Ponadto zobaczyli wiele zwierząt: lemury, kapibary, żyrafy, hipopotamy, makaki i inne.

Na pożegnanie z Łodzią nasi turyści wzięli udział w przygotowanej przez panią przewodnik grze miejskiej. Na ulicy Piotrkowskiej z zapałem rozwiązywali zadania prowadzące ich trasą pięknych kamienic, pomników, pamiątek przeszłości.

Po pełnych emocji i wrażeń trzech dniach wszyscy szczęśliwie wrócili do domów.