„Podróże z klasą” – Szlakiem Piastowskim: Kruszwica – Toruń – Biskupin – Wenecja – Gniezno

W dniach 01 – 04  październik  2024 r. uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego,  Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Konstantynowie wzięli udział w czterodniowej  wycieczce, zorganizowanej i dofinansowanej w ramach przedsięwzięcia MEN pn. „Podróże z klasą”, Szlakiem Piastowskim: Kruszwica – Toruń – Biskupin – Wenecja – Gniezno.

   W wyjeździe edukacyjnym wzięli udział uczniowie  klas VII i VIII pod opieką Pań: Szczypek J., Demianiuk M., Filipiuk K., Sawczuk M.

    Celem wycieczki było przede wszystkim poznanie historii Polski, odkrywanie polskiego dziedzictwa narodowego i kulturowego, poznanie walorów przyrodniczych pojezierza jak również kształtowanie wartościowych cech charakteru i woli oraz rozwijanie samodyscypliny, samokontroli. Ponadto była to forma uatrakcyjnienia procesu dydaktycznego. Ważnym celem była także integracja zespołów klasowych, współdziałanie w grupie.

Program wycieczki obejmował:

– Kruszwica – Mysia Wieża i Kolegiata św.Piotra i Pawła oraz Narodzenia NMP – jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce

Toruń:

  • Żywe Muzeum Piernika – uczniowie poznali tradycję wypieku toruńskiego piernika,
  • Planetarium – uczniowie wzięli udział w seansie dydaktycznym „Wirująca Ziemia” podczas którego uzyskali informacje związane z ruchem wirowym oraz obiegowym Ziemi: zjawisko dnia i nocy oraz następstwo pór roku. W przystępny sposób omówiono, jak zmienia się wygląd nieba i układ gwiazdozbiorów w ciągu roku, jaką rolę pełni Gwiazda Polarna oraz skąd biorą się fazy Księżyca. Uczniowie dowiedzieli się, jak długo trwa doba oraz rok na innych planetach.
  • Dom Legend Polskich – uczniowie zapoznali się z toruńskimi legendami i wzięli udział w scenkach, podczas których zamienili się w rycerzy, poruszyli 70 – kilogramowy dzwon, walczyli wiosłami niczym flisacy, budowali z cegieł wieżę.

 Z przewodnikiem zwiedziliśmy Toruń – Stare Miasto, Krzywą Wieżę, Dom Mikołaja Kopernika. 

– Muzeum Archeologiczne w Biskupinie – uczniowie zapoznali się z historią dawnego osadnictwa od epoki kamienia po wczesne średniowiecze oraz wzięli udział w warsztatach „Lepienie naczyń metodą wałeczkową”.

 – Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji

–  Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie – Drzwi Gnieźnieńskie oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie     

Cele jak i program wycieczki w pełni zostały zrealizowane. Wszyscy wróciliśmy do domu szczęśliwi i pełni nowych wrażeń i informacji.