Nocne pohukiwania

14.02.2025r. w naszej szkole odbyło się wydarzenie edukacyjne w ramach kampanii  „Nocne pohukiwania”, które zostało zorganizowane przez  Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych w związku z przeprowadzaną inwentaryzacją sów w lubelskich parkach krajobrazowych. W wydarzeniu tym wzięło udział około 140 osób, uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami, pracownicy Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”.

Kiedy już wszyscy się zgromadzili w szkole, pani dyrektor Małgorzata Kowaluk powitała wszystkich gości i przedstawiła krótko harmonogram spotkania, następnie przekazała głos pani Magdalenie Żychowskiej, pracownikowi Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”, która przedstawiła prezentację o wyglądzie, zwyczajach wyjątkowych ptaków, jakimi są sowy. W dalszej części, pan Krzysztof Wojciechowski, z biura ZLPK w Chełmie bardzo ciekawie opowiedział, jakie gatunki sów występują w Polsce,  jak je odróżnić, jaki pokarm preferują, jak wyglądają lęgi i gdzie sowy gniazdują. Uczestnicy warsztatów mogli posłuchać charakterystycznych odgłosów sów, na żywo zobaczyć i dotknąć piór sów oraz dowiedzieć się i zobaczyć co to są wypluwki.

Następnie został podsumowany konkurs plastyczny „Sowa w krajobrazie”, w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 1 – 3 oraz klasy 4 – 8. Jury w składzie: pani Magdalena Żychowska i pani Zyta Chajkaluk–pracownicy PK „Podlaski Przełom Bugu”, pani dyrektor ZSP w Konstantynowie – Małgorzata Kowaluk i pani Agnieszka Charko wyłoniło zwycięzców:

W kategorii klasy 1 – 3:

I miejsce – Demianiuk Milena, kl.3a

II miejsce – Jówko Julia, kl. Ib

III miejsce – Świderska Dominika, kl. 3b

oraz wyróżnienia: Wedziuk Julia, Maziejuk Filip, Demianiuk Szymon

W kategorii klasy 4 – 8:

I miejsce – Wereszko Julia, kl. 8b

II miejsce – Harasimowicz Kacper, kl. 4b

III miejsce – Oksiuta Kalina, kl. 6a

oraz wyróżnienia: Maziejuk Maria, Gołubiak Dawid, Bobińska Natalia.

Nagrody i dyplomy zwycięzcom i wyróżnionym w konkursie wręczył pan Grzegorz Domański – kierownik oddziału PK „Podlaski Przełom Bugu”.

Po części edukacyjnej wyruszyliśmy na nocne  nasłuchy. Długi korowód ruszył w kierunku kościoła, gdzie mieliśmy nadzieję spotkać jedną z sów. Niestety, pomimo przywoływania przez nagrane odgłosy sów, żadna się nie odezwała. Udaliśmy się dalej do parku, gdzie uczestnicy zaopatrzeni w latarki nasłuchiwali, zatrzymując się raz po raz na trasie liczenia, rzucając na około latarkami snopy światła, wsłuchani w „sowie opowieści” przewodnika.

Po przejściu górnym i dolnym parkiem w Konstantynowie udaliśmy się do czekającego na nas ogniska, gdzie można było się posilić i ogrzać, bo dość niska temperatura dała się trochę we znaki.

Wszystkim uczestnikom i organizatorom tego wydarzenia bardzo serdecznie dziękujemy.

Mamy nadzieję, że na spotkanie oko w oko z sowami z pewnością przyjdzie jeszcze czas.