Jak dbać o swoje zdrowie? Czym jest aktywność fizyczna i dlaczego jest ważna w naszym życiu? Jak chronić się przed niebezpiecznymi kontaktami z innymi ludźmi? Czy nastolatek może odpowiadać prawnie za swoje zachowanie? Tego między innymi mogli dowiedzieć się uczniowie naszej szkoły podczas zorganizowanego Miesiąca Profilaktyki.
Z inicjatywy pedagoga szkolnego Pani Anny Hryciuk w maju podjęto szereg działań podnoszących wiedzę i kompetencje uczniów z zakresu dbania o zdrowie fizyczne i psychiczne.
W klasach II i III pani pedagog przeprowadziła zajęcia pt. „Gadki z psem, czyli proste rozmowy o trudnych sprawach”. Podczas lekcji dzieci poznawały zasady chroniące je przed wykorzystaniem, dowiedziały się, że mogą decydować o swoim ciele, mają prawo, żeby na coś się nie zgodzić, a gdy są zaniepokojone lub zmartwione, powinny szukać pomocy u zaufanych dorosłych.
Klasy VIa i VIb uczestniczyły w rekomendowanym programie profilaktycznym „Debata”. Jego celem jest zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu, towarzyszącym temu konsekwencjom oraz promowanie postawy trzeźwości. Program został przeprowadzony dzięki finansowemu wsparciu Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
O tym, jak ważna jest aktywność fizyczna w naszym życiu i dlaczego warto uprawiać sport uczniowie klas V mogli dowiedzieć się podczas spotkania ze studentami fizjoterapii Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Dodatkową atrakcją było zmierzenie siły swoich rąk za pomocą dynamometru. Okazało się, że piątoklasiści to prawdziwi siłacze!
Siła mięśni, to jednak nie wszystko. Warto w swoim życiu zadbać również o relacje z innymi, o swoje emocje i dobrze poznać samego siebie. Umożliwiły to uczniom spotkania z Panią psycholog Anną Owczarek, podczas których doskonalili umiejętności niezbędne do ochrony przed podejmowaniem zachowań ryzykownych.
Podsumowaniem Miesiąca Profilaktyki było spotkanie uczniów klas VII i VIII z przedstawicielami policji z Komisariatu Policji w Janowie Podlaskim. Zaproszeni do współpracy funkcjonariusze rozmawiali z uczniami o zagrożeniach związanych z internetem, zażywaniem substancji psychoaktywnych i odpowiedzialności młodzieży za popełniane czyny karalne.
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w podjęte działania, a uczniom życzymy mądrych wyborów i bezpiecznych wakacji.