Uczniowie klasy 3a bardzo żywiołowo zareagowali na pomysł swojej wychowawczyni p. Sabiny Dencikowskiej zgłębiania wiedzy poprzez przeprowadzanie przez nich eksperymentów naukowych. Uczniowie podczas comiesięcznych warsztatów będą przygotowywać wybrany przez siebie eksperyment z dziedziny nauki: fizyki, chemii lub biologii i prezentować go na forum klasy. Zadaniem rówieśników będzie obserwacja zachodzących zmian lub reakcji i wyciąganie prawidłowych wniosków.
Pierwszy eksperyment mamy już za sobą.
15-ego października przeprowadzili go Basia Hawryluk i Adaś Hołubiuk. Losowo dobrani uczniowie mieli 3 tygodnie na przygotowanie odpowiednich materiałów i narzędzi do swojego naukowego pokazu. Trzecioklasiści po długotrwałym namyśle zaprezentowali eksperyment ze świeczką. Wykorzystali do niego: głęboki talerz, świeczkę, barwnik, słoik i perfumy. Najpierw Basia i Adaś wlali do talerza wodę i zabarwili ją barwnikiem. Na środek położyli zapaloną przez nauczyciela świeczkę. Po czym przykryli zapalony podgrzewacz słoikiem. Płomień zmniejszał się z każdą chwilą, po czym ostatecznie zgasł. Dzieci bardzo wnikliwie obserwowały przebieg eksperymentu i dlatego też nie miały problemu z wyciągnięciem prawidłowego wniosku. Na skutek braku dopływu tlenu świeczka zgasła, natomiast woda z talerza została „wciągnięta” pod słoik. Trzecioklasiści powiązali to zjawisko z tym, że ciśnienie powietrza pod przykryciem spada poniżej ciśnienia atmosferycznego. Zabarwiona woda jest zasysana do szklanki, aż ciśnienie się wyrówna.
Z wykorzystaniem tych samych materiałów i przyrządów Basia z Adasiem wykonali jeszcze raz eksperyment ale wprowadzili małą zmianę. Zanim przykryli słoikiem zapaloną świeczkę na talerzu z zabarwioną wodą, popryskali wewnątrz słoik perfumami. Efekt był zgoła odmienny, niż w pierwszym doświadczeniu. Wewnątrz słoika nastąpił wybuch, co bardzo zaskoczyło uczniów klasy 3a. Prowadzący wyjaśnili tę reakcję zawartością alkoholu w perfumach. Obydwa eksperymenty naukowe z wykorzystaniem świeczki pozwoliły poznać intrygujący świat chemii. Już nie możemy doczekać się kolejnego naukowego eksperymentu, który wykonają tym razem Jula Johan i Tymek Niewęgłowski. Oby do listopada!