„ … I TYLKO PAMIĘĆ ZOSTAŁA PO TEJ KATYŃSKIEJ NOCY…”

     13 kwietnia, obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej upamiętniający prawie 22 tysiące polskich obywateli –  jeńców wojennych, więzionych w radzieckich obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, zamordowanych przez Sowietów wiosną 1940 roku strzałami w tył głowy. Byli to m.in. oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni a także lekarze, nauczyciele, prawnicy i artyści. 

     O odkryciu masowych grobów polskich oficerów w Rosji, w lesie pod Katyniem, nieopodal Smoleńska w kwietniu 1943 roku poinformowali Niemcy. W ten sposób świat dowiedział się o Zbrodni Katyńskiej. Zbrodni, będącej od samego początku jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic Związku Sowieckiego, który wypierał się winy za tę masakrę i przerzucał odpowiedzialność za nią na Niemców. „Kłamstwo katyńskie” uprawiały również przez całe dziesięciolecia komunistyczne władze Polski. Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia tej zbrodni dopiero pół wieku od dokonania mordu, tj. 13 kwietnia 1990 r.

    Tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na wiosnę 1940 roku w Katyniu, Charkowie i Miednoje, są rozdziałem w martyrologium polskim, który nie może być zapomniany. Ta żywa pamięć powinna być zachowana jako przestroga dla przyszłych pokoleń.

15 kwietnia w naszej szkole, z okazji 84. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klas 5 pod kierunkiem Pani Małgorzaty Kowaluk, Doroty Andruszkiewicz i Karoliny Bazylczuk.

Na zakończenie uroczystości zapalono znicze przy rosnących obok szkoły Dębach Pamięci i obelisku z tablicą upamiętniającą: porucznika Zygmunta Skolimowskiego i porucznika Hieronima Włostowskiego, zamordowanych w 1940 roku w Katyniu.