14 MARCA DNIEM LICZBY PI
Podziwu godna liczba Pi (jak pisała o niej Wisława Szymborska) ma swoich licznych wielbicieli. Jako jedyna liczba ma swoje święto, które jest szczególnie popularne w kręgach akademickich i szkolnych. Datę 14 marca wybrano nieprzypadkowo, w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżoną wartością liczby Pi.
Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego (wybitnego polskiego matematyka) i Alberta Einsteina.
Liczba Pi nazywana bywa często „ludolfiną”. Nazwa „ludolfina” pochodzi od imienia matematyka holenderskiego Ludolfa van Ceulena, który w 1610 roku obliczył wartość liczby pi z dokładnością do 35 cyfr po przecinku.
Nasza szkoła uczciła ten dzień gazetkami tematycznymi w salach matematycznych oraz na korytarzach. Dzięki nim młodsi uczniowie mogli poznać tę niezwykła liczbę, a starsi pogłębić wiedzę i zapoznać się
z ciekawostkami dotyczącymi liczby Pi.
Liczba Pi jest naprawdę niesamowitą liczbą. Poniżej przedstawimy kilkanaście ciekawostek :
Symbol liczby Pi został pierwszy raz użyty w 1706 roku.
Nazwa liczby Pi nie pochodzi od imienia (jak wiele osób myśli) Pitagorasa, a od greckiego słowa, które oznacza obwód (perimetron).
W starożytności liczba Pi była stosowana przy rolnictwie i budownictwie.
Informacje o liczbie Pi znajdziemy również w Biblii w Starym Testamencie.
W III wieku naszej ery Chiński matematyk oszacował, że liczba Pi wynosi 4,14159.
Osobą, która potrafiła na pamięć wymienić najdłuższe rozszerzenie liczby Pi był 60 letni Japończyk. Może to się wydać niemożliwe, ale zapamiętał aż 70 030 liczb po przecinku. Pobijanie rekordu Guinessa trwało 16 godzin.
Jeżeli podzielimy obwód Cheopsa przez jego podwójną wysokość otrzymamy liczbę Pi w rozwinięciu do czterech miejsc po przecinku.
W rozwinięciu liczby Pi zero znajduje się dopiero na 32 miejscu.
Nigdy nie obliczymy dokładnie obwodu i obszaru okręgu, ponieważ nie znamy całej liczby Pi, a jak wiemy ta liczba jest nieskończona.
Naukowcy badający istnienie istot pozaziemskich wysłali w
kosmos drogą radiową wiadomość,
w której znajduje się między innymi wartość liczby Pi. Naukowcy wierzą, że
istoty żyjące w kosmosie (o ile takie są) znają tę liczbę i odczytują
komunikat.
Mnemotechnika liczby Pi
Zapamiętanie kilkunastu początkowych cyfr po przecinku w rozwinięciu dziesiętnym liczby Pi nie jest sprawą łatwą, lecz tutaj przychodzi na pomoc poezja. Znane są wiersze, które w prosty sposób rozwiązują ten problem. Licząc litery w poszczególnych wyrazach, otrzymujemy kolejne cyfry Pi.
Wierszyk pozwalający zapamiętać 32 cyfry składające się na liczbę Pi:
Kto w mózg i głowę natłoczyć by chciał cyfer moc,
Ażeby liczenie ludolfiny trudnej spamiętać móc,
To nam zastąpić musi słówka te litery suma,
Tak one trwalej się do pamięci wszystkie wsuną.
Wiersz został skonstruowany w ten sposób, aby poszczególne słowa, oznaczały kolejne cyfry liczby Pi, a dokładnie kto = 3, w = 1, mózg = 4 itd.
Wykorzystanie drukarki 3D w naszej szkole.