19 kwietnia 2024 r. obchodziliśmy 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
W rocznicę tego wydarzenia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, której działania mają na celu upamiętnić powstanie w getcie warszawskim, jakie wybuchło 19 kwietnia 1943 roku, przywracające pamięć o tragicznych losach Żydów w czasie wojny.
Nasza szkoła dołączyła do 12. edycji akcji Żonkile. Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu przygotowali papierowe kwiaty, które przypinali uczniom na znak, że #ŁączyNasPamięć o bohaterkach i bohaterach powstania w getcie warszawskim. Żółte żonkile nawiązują do tradycji, są wyrazem naszej pamięci o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo.
Powstanie i wojnę przeżyła zaledwie garstka Żydówek i Żydów. Wśród nich był Marek Edelman i to właśnie od jego gestu – składnia każdego 19 kwietnia żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta – wziął się symbol akcji.
Muzeum POLIN przygotowało materiały edukacyjne, które zostały wykorzystane na lekcjach historii w klasie 6 i 8. W wielkim skupieniu młodzież obejrzała filmy „Zdążyć przed Panem Bogiem” oraz „Było-nie ma-jest”.