Wolontariat otworzył serca młodzieży

Do kolędowania przygotowywaliśmy się od listopada grupą w składzie: Izabela Kamińska, Karina Dudko, Anita Kapłan, Mikołaj Dencikowski, Filip Dencikowski, Natalia Robak, Magdalena Łucewicz, Zuzanna Czerko, Amelia Kowaluk, Kinga Paluch, Ewa Jakubska, Karolina Rosińska. Opiekowała się nami pani Teresa Bogusz-Filipuk. Mieliśmy naprawdę dużo pracy z zapamiętaniem tekstu, bo ciągle myliły nam się słowa. Natalka miała grać na akordeonie, ale dzień wcześniej sprzęt się zepsuł. Zaśpiewaliśmy piosenki z akompaniamentem gitary.

11 stycznia 2019 r., po kilku lekcjach ubrani na cebulki, wyszliśmy ze szkoły. Nasz kolega miał kontuzję kostki, więc ciągnęliśmy go na sankach. Oprócz chłopca, dziewczynce trafiło się miejsce na szynowym pojeździe, ponieważ miała ze sobą instrument. Była mroźna, lecz nie straszna nam temperatura. Kiedy tak z uśmiechami od ucha do ucha, nucąc pod nosem świąteczne pastorałki, szliśmy główną drogą, ludzie posyłali nam wesołe spojrzenia. Już wtedy było wiadome, że szykuje się dobry dzień.

Najpierw weszliśmy do budynku Warsztatów Terapii Zajęciowej. Ciepłe powietrze uderzyło nam w policzki, kiedy przekroczyliśmy próg. Szybko się rozebraliśmy i stanęliśmy przed publicznością. Wykonaliśmy cztery utwory. Nasi widzowie od razu się do nas przyłączyli. Chętnie śpiewali i klaskali razem z nami. Po występie mogliśmy się poczęstować przepysznym ciastem jabłkowym, posypanym grubą warstwą cukru pudru. Z białymi nosami jak najszybciej przeszliśmy do Domu Opieki Społecznej, gdzie zaśpiewaliśmy ponownie. Przez cały dzień nikomu nie znikał uśmiech z twarzy.

Dwa tygodnie później, 25 stycznia 2019 r., wybraliśmy się na kolędowanie do przedszkola. Dzieci słuchały nas z małymi, lecz szeroko otwartymi oczkami. Następnie maluchy zaśpiewały nam piosenkę o dziadku i babci. Ich cieniutkie głosiki wzruszyły nas do łez.

Zazwyczaj gwiazdy podbijają serca widzów. W naszym przypadku było zupełnie na odwrót. Nasi widzowie podbili nam serca swoją szczerością i otwartością. Sprawili nam ogromną radość, kiedy się uśmiechali i włączali do wspólnego śpiewania.

Wolontariat jest dla nas ogromną wartością, która przygotowuje nas do dorosłego życia. Te dni zapamiętamy na długo, ponieważ nie szybko traci się wspomnienie rozgrzanego serca.

Autor: Karina Dudko