Szkolne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2019


W dniach 4 – 8 lutego 2019 r. obchodziliśmy Tydzień Bezpiecznego Internetu 2019. Działania profilaktyczne podejmujemy przez cały rok, ale szczególnie zintensyfikowane są one w lutym, kiedy to obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku działo się to 5 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu # działajmy razem”. Podczas obchodów DBI 2019 organizatorzy chcieli podkreślić to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.

W ramach tego przedsięwzięcia każda klasa podjęła aktywność związaną z przypomnieniem zasad bezpiecznego korzystania z zasobów sieciowych. Dla klas I-III nauczyciel zajęć komputerowych zorganizował zajęcia w oparciu o materiał multimedialny „Sieciaki”, „Plik i Folder” oraz „Zuzia i Tunio poznają Internet”. Podobnie w klasach IV-VIII oraz III gimnazjum w ramach zajęć wychowawczych przeprowadzone zostały zajęcia z wykorzystaniem materiałów otrzymanych z Polskiego Centrum Programu Safer Internet: „Misja: Bezpieczny Internet”, „Poznaj bezpieczny Internet” i „Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu”.

Ponadto zorganizowano następujące działania:

  • Ogłoszono konkurs na plakat ilustrujący zasady bezpiecznego korzystania z zasobów sieciowych wyniki znajdują się w zakładce: Konkursy szkolne
  • Podczas zajęć komputerowych systematycznie przez cały rok szkolny realizowane są zagadnienia dotyczące bezpiecznego korzystania z zasobów sieciowych.
  • Na korytarzach szkolnych znajdują się plakaty „Sieciakowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu”,  aby uczniowie, pracując w sieci, pamiętali o ich przestrzeganiu. Na tablicach ogłoszeniowych znajduje się również Netykieta sformułowana przez uczniów oraz szczegółowo opracowane zasady bezpiecznego korzystania z zasobów sieciowych.
  • Na stronie internetowej szkoły umieszczono materiały i linki do stron z informacjami dla rodziców.
  • Koordynator akcji przygotował gazetkę ścienną nt. zagrożeń internetowych i zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, na gazetce umieszczono również prace konkursowe uczniów.
  • Podczas profilaktycznego spotkania z policjantem poruszony został również temat bezpiecznego korzystania z zasobów sieciowych.
  • 5 lutego uczniowie i nauczyciele otrzymali naklejki z hasłem: Dzień Bezpiecznego Internetu 2019 Biorę udział.

Podczas apelu 21 marca zostały podsumowane obchody DBI w naszej szkole – koordynator wręczył dyplomy i nagrody najbardziej aktywnym uczestnikom tegorocznych szkolnych obchodów DBI 2019.

Sponsorami nagród są koordynatorzy DBI: pedagog pani Edyta Chwedoruk i nauczyciel informatyki pan Marek Horbowicz.