Ogólnopolski program edukacji stomatologicznej w naszej szkole

W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu edukacji stomatologicznej „Niesamowity świat higieny jamy ustnej” przygotowanego przez Instytut Blend-a-med Oral-B oraz Disney Polska. Program ten posiada rekomendację Polskiej Akademii Profilaktyki Stomatologicznej oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.

8 marca bieżącego roku pani Edyta Sidor – edukator szkolnego Instytutu Blend-a-med Oral-B, przeprowadziła w klasach I-III zajęcia, podczas których dzieci zdobyły niezbędną wiedzę na temat higieny jamy ustnej, sposobów i częstotliwości prawidłowego szczotkowania zębów oraz konieczności regularnych wizyt stomatologicznych.

Pani edukator zaprezentowała prawidłowe szczotki do mycia zębów i wyjaśniła, dlaczego nie powinno używać się szczotek twardych. Przeprowadziła doświadczenie z kawałkiem kredy pokrytej pastą i zanurzonej w occie. Eksperyment ukazał, w jaki sposób mineralizacja wzmacnia szkliwo a fluorki zawarte w paście do mycia zębów (fluorek sodu) zapobiegają utracie wapnia w szkliwie zęba. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań, na które pani edukator udzielała wyczerpujących odpowiedzi oraz zachęciła wszystkie dzieci do wzięcia udziału w konkursie plastycznym. Nauczyciele otrzymali niezbędne materiały do dalszej pracy z dziećmi w zakresie higieny jamy ustnej.

W ramach programu rodzice otrzymają poradniki, a dzieci dyplomy i ćwiczenia na temat higieny jamy ustnej. Materiały te są również dostępne w formie elektronicznej w linkach poniżej.


Przewodnik dla rodziców
Ćwiczenia dla uczniów