W dniu 1 marca 2019 odbył się w naszej szkole apel upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. Krótką akademię dla klas 7, 8 i 3 gimnazjum przygotowała klasa 8 b pod kierunkiem pani Marii Buckiej i Małgorzaty Kowaluk.
Data 1 marca nie jest przypadkowa, ponieważ w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. Powojenna konspiracja niepodległościowa była – aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. W roku największej aktywności zbrojnego podziemia, 1945, działało w nim bezpośrednio 150 – 200 tysięcy konspiratorów, zgrupowanych w oddziałach o bardzo różnej orientacji. Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej. Uczestników ruchu partyzanckiego określa się też jako „żołnierzy drugiej konspiracji” lub „Żołnierzy Niezłomnych”. Byli jak wilki – silni, niezależni, wolni. Mieszkali w lasach i prowadzili walkę o wolną Polskę. Historia Żołnierzy Niezłomnych była historią zakazaną przez kilkadziesiąt lat. Dopiero jednak po przełomie w 1989 r. było możliwe podjęcie badań naukowych i pełne ujawnienie skrywanej do tej pory prawdy historycznej.
Instytut Pamięci Narodowej zajmuje się odnajdywaniem, rozpoznawaniem i pochówkiem tych, którzy na wieki mieli pozostać nieodnalezieni , nierozpoznani i zapomnieni. Poniżej umieszczony jest link do strony, na której można sprawdzić, którzy bohaterowie zostali zidentyfikowani, a pamięć o nich przywrócona państwu polskiemu i ich rodzinom.